Opuszczone budynki, imprezy, gry i wiele innych...
 • Relacja z I wypadu do Czarnobyla
 • Relacja z II wypadu do Czarnobyla.
jtemplate.ru - free Joomla templates

Pionki - Wstęp do Pronitu - 10-cio hektarowy obszar obsiany opuszczonymi budynkami.


Czy o takie Zakłady pracy walczyła Solidarność? Czy takiej wolnej Polski chcieli nasi ojcowie po 89-tym? 

Pozdrowienia dla portalu Pionki 24

Pozdrowienia dla Strzelców

 Nie wiem, jak zacząć opisywać przygodę, którą przeżyłem razem z D.P.U.E.T. Naszym celem było zwiedzenie miejsca Pronit.

Nie zwiedziliśmy go, ale ,,liznęliśmy’’ część 10-cio hektarowego terenu, na którym drobne opuszczone obiekty były przez nas zbierane jak grzyby po deszczu. A to dopiero początek naszej wyprawy do miejscowości, które zowią się Pionki. Zabrałem tam też poznanego na Facebooku kolegę Kubę, który stawiał swe pierwsze kroki w UE . Autem przemierzyliśmy trasę napotykając w miejscowości Zajezierze dziwne budynki, ogrodzone siatką z napisem SPRZEDAM. Stop, spóźnimy się trochę, ale zbadamy obiekt. Przeskakujemy przez bramę i zaglądamy do pierwszych garaży. Trochę śmieci i części po samochodach. Przechodzimy obok studzienki kanalizacyjnej, otwartej oczywiście, do zamkniętego pomieszczenia. W środku dużo beczek. Można wejść do środka, ale zimno, mokro, a ja ze szlacheckiego rodu, jeszcze się pobrudzę. Deser jak zawsze na koniec. Wchodzimy oknem. Znajdujemy się w pustym pokoju i przechodzimy na korytarz. Zaglądamy do sąsiedniego pokoju, gdzie część wyposażenia znajdujemy w nagannym stanie. Na półkach znajdujemy trochę dokumentacji, pieczątki firmowe i etykiety na słoiki z ogórkami. Niewielka ich część w języku ojczystym, większość po rosyjsku. Wychodzimy i idziemy w stronę holu, w prawą stronę wychodząc z pokoju. Pusto, ale na ścianie wisi dumnie godło państwowe. Robimy zoom i wszystko jasne. Biały orzeł ma domalowaną koronę farbami plakatowymi. Idziemy z Kubą dalej i naszym oczom ukazuje się wejście do budynku, którym bez problemu mogliśmy dostać się do środka. W grze Hitman do budynku można przecież do budynku wejść trzema różnymi sposobami, ale życie realne jest o wiele trudniejsze i do tego budynku prowadziły tylko dwie ścieżki.


Wracamy korytarzem na sam początek. Schodzimy stopień niżej do ciemnego, zimnego, wilgotnego pomieszczenia. Kap… kap… kap… uderzają krople o metalowe nakrętki słoików z ogórkami. Słoiki te ustawione kolejno, jedne na drugich w drewnianych klatkach, w takich, jak na co dzień sprzedaję warzywa. W obiektach na ścianach wiszą propagandowo - ostrzegawcze tabliczki. Mamy półgodzinne opóźnienie, ale za to zagospodarowane w inny, świetny sposób. Wracamy w deszcz do samochodu. Chcę go otwierać, ale co jest? Gdzie są moje kluczyki? Zgubiłem je kiszarni, ale na szczęście znalazłem.

Pozdrowienia dla portalu Pionki 24


Pędzimy do Pionek. Spotykamy się w ustalonym miejscu i wyruszamy w stronę naszego celu. Idziemy ulicą Przemysłową i napotykamy bramę. Dostaliśmy instrukcję od poprzednich turystów, że aby przez nią przejść trzeba zamknąć oczy i wypowiedzieć zaklęcie. Podziałało nim zdążyłem otworzyć powieki. Byliśmy już po drugiej stronie bramy. Po naszej lewej stronie znajdowała się kotłownia.

Czynna, bo przed nią stał samochód, a z jej komina snuły się gęste kłęby czarnego dymu. Po prawej stronie rewelacyjny zabytkowy obiekt z rzymską datą. Już chcieliśmy wchodzić do środka, pomimo, że był doskonale zabezpieczony, znalazło się dość trudne przejście. Zrezygnowaliśmy jednak ze względu na działający alarm.
Ruszyliśmy więc do przodu, prosto przed siebie drogą asfaltową. Od czasy do czasu napawaliśmy się tylko socjalistycznymi tabliczkami, nakazującymi zachować odpowiednie bezpieczeństwo podczas pracy. W niedużych odstępach czasowo-przestrzennych spotykaliśmy podejrzanie puste budynki, zardzewiałe bramy, zarastające drogi. Idąc wcześniej wspomnianą dróżką, napotykaliśmy co jakiś czas pasmo przecinające asfalt. Co jakiś czas spotykaliśmy również krzyże św. Andrzeja. A to oznacza, że musiały tu gdzieś przechodzić tory. Ustaliliśmy, że w minionej epoce musiała tędy kursować kolejka podwożąca robotników do pracy.

Chłopaki z D.P.U.E.T wygrzebali również jakąś pracę na temat explorowanych przez nas terenów. Wstyd mi się przyznać, że piszę ten tekst bez zapoznania się z jej treścią. Jednak przed publikacją tego materiału skoryguję swój artykuł po zapoznaniu się z literaturą. Tramwaj nie nadjechał, a czekaliśmy na przystanku bardzo długo. Ruszyliśmy dalej.
Nie więcej jak 100 metrów dalej, pośród drzew spostrzegliśmy napis.


1000
Byliśmy Jesteśmy Będziemy


Nie wiedzieliśmy, co oznaczał ten napis. Gdy pokazałem zdjęcia koledze, rozszyfrował znaczenie sentencji. Prawdopodobnie na tysiąclecie Polski w 1969, postanowiono uczcić tę tysięczną rocznicę. W calej Polsce z tej okazji wybudowano 1000 szkół. Wielce prawdopodobne, że ten budynek mógł być pamiątką z tamtych czasów. Pamiątką, którą zdeptało dzisiejsze pokolenie władzy i gospodarki kapitalistycznej. Wchodzimy od tyłu budynku. Mijamy pustą kanciapę elektryka. W kolejnym pomieszczeniu na parapecie stały sobie trzy butelki po napojach, sokach, jakie przeszło mi w dalekiej przeszłości kosztować. Frugo – przedstawiać nie trzeba.W minionym roku 2011, dokładnie pod sam jego koniec, zostało ono wskrzeszone i legenda lat 90-tych wróciła na pułki sklepowe w XXIw. Sok malinowy z rysunkiem pandy, rozrobiony z wodą, sprawdzał się idealnie w letnie upały. Coli przedstawiać nie trzeba.

Nie spodziewaliśmy się, że w głównym holu tego pomieszczenia napotkamy na mównicę i scenografię uroczystościową.

W głębinach zakamarków budynków, koledzy znaleźli też biało czerwone flagi. Flagi użyte przez nas do zdjęć, zostały w taki sam sposób zwinięte i odłożone w miejsce pierwotne.

D.P.U.E.T. znalazło również zaginioną arkę przymierza. Na parterze jeszcze zwiedziliśmy łaźnie z prysznicami i komórkę z maskami gazowymi, tak na wypadek wojny z Ameryką. Co najciekawsze, maski były jeszcze oryginalnie zafoliowane, nie miały odkrywanych filtrów i dołączona była do nich rzetelna instrukcja. Na parterze zajrzeliśmy jeszcze do pokoju pielęgniarki i portierni, szatni w której na ścianie wisiały maleńkie szafeczki, służące obecnie ptactwu za idealne miejsce na budowanie gniazd i wychowania swego ptasiego potomstwa. Schodami weszliśmy na górę i tam odkryliśmy świetlicę. Na piętrze była również łaźnia. Wyszliśmy teraz wejściem prawidłowym, a nad n nami wisiała kolorowa tablica z szyldem: „Dom Socjalny wydziału PZ”. To już wiemy, co explorowaliśmy. Wróciliśmy jeszcze by zwiedzić piwnice budynku i wyjść z powrotem drzwiami pod napisem „1000…”.


Idziemy dalej, pada, brakuje nam orientacji, gdzie do głównego obiektu „Pronit”. Nie przejmujemy się tym. Zatrzymujemy się przy OTWARTEJ bramie z napisem ZAKŁAD.PL.

Mijamy po części opuszczone magazyny. Do jednego ceglanego pomieszczenia dało się wejść. W środku znajdujemy beczułki z dziwną zawartością. Obchodzimy budynek i znajdujemy klatkę po kurczętach, a za okrem… wolę nie opisywać. Znaleźliśmy też w małej dudce nieznane nam urządzenie i skrzyneczkę po amunicji. Napisy na drewnianej skrzynce nie były polskiego pochodzenia. To była cyrylica.

Wiedzieliśmy, że musimy się stąd ulatniać. Ja mogłem chodzić bez obaw, bo na głowie miałem uszankę, ale moi koledzy? Bałem się trochę o nich. Dochodzimy do dużej strzelistej czerwono-ceglanej budowli z kominem. Daje się tutaj tylko wejść na górę. Na pięterku znajdujemy dwa leje, podobne do takich, jakie widziałem w Płocku. Schodzimy i wracamy w stronę wyjścia. Grając zawsze w Fallouta wybierałem sobie dodatkową percepcję, by dostrzegać rzeczy, których inni nie widzą. Wykukałem jeden niepozorny budyneczek. Niepozorny, bo nie wyglądał wcale na zaawansowane laboratorium. W środku masa szkła laboratoryjnego, szafki,

dokumentacja, garderoba, łóżko do eksperymentów na ludziach….

Skończę może na tym, bo jeszcze zombi ORMO i UB mnie będą ścigać. Nagle zawyła syrena, w oddali słychać było szczekanie psów, słychać było strzały, okrzyki: „dawaj! dawaj!”, „ubijat”,”ni chuj ja sjebja”. Sprintem dobiegliśmy do ZAMKNIĘTEJ bramy z napisem ZAKŁAD.PL.
Kolejny odcinek pokonujemy kolejką widmo, bo zastaliśmy kolejny przystanek i krzyż św. Andrzeja. Tym razem kolejka podwozi nas pod magazyny z czerwonej cegły. Penetrujemy magazyn pierwszy. Nic godnego uwagi. Magazyn nr 02 przed wejściem przypomina nam o szanowaniu mienia państwowego.

Szanujemy je. Oddajemy cześć i pokłony setkom gaśnic, kocom gaśniczym i kartonowi wypełnionemu tabliczkami dawniej PO dzisiaj PP. (Przeciw ogniowemu, przeciw pożarowemu). LEVEL 03 pozwolił nam zrobić zapasy na tegorocznego sylwestra. W pomieszczeniu nie brakowało skrzyń z amunicją i materiałami wybuchowymi. Dziwne, że wszystko spokojnie zarasta mchem w lesie.
Mamy problem, bo baterie w smatfonach siadają (przynajmniej w moim), nie zwiedziliśmy centralnego obiektu. Jesteśmy prawdopodobnie daleko od bramy głównej. Jednak resztkami baterii namierzam naszą pozycję na GiePeeSie. Wiemy, gdzie znajduje się wyjście i gdzie iść, ale gdzie jest główny obiekt?
Idziemy dalej. Napotykamy żółty bok, opuszczony i blokowisko, odgrodzone od nas siatką. Jesteśmy w jakimś obozie, czy co? Później nawet spotkamy budkę SS. Zwiedzamy z rozkoszą podwórko z żółtym trzypiętrowym blokiem. Na pierwszy ogień bierzemy mały budyneczek. Wielce prawdopodobne, że tu też było jakieś laboratorium. W dużym pomieszczeniu niewiele rzeczy pozostało, w holu witają nas gazetki ścienne, a z nich uśmiechają się do nas gwiazdy ekranów z lat 90-tych. Szalona Maryla Rodowicz, pan Zygmunt Hajzer, prezenter show, „Idź na całość”. Obecnie specjalista od wszelkich brudnych robót w reklamach proszków do prania. W salce laboratoryjnej otwieramy szafkę z proszkami. Wszystko po terminie. Nawet kalendarz zwiastował nam datę zamknięcia zakładu, rok 1995 przepięknym czerwonym logiem ,,Solidarności’’. Gdyby ten ktoś wiedział, że zakład się rozleci, przed powieszeniem tego kalendarza na ścianie, wysmarowałby kałem logo ,,Solidarności’’za to, co zrobiła dla ludzi pracy (kom. kolegi). W „trzypiętrowym wieżowcu” nie znaleźliśmy nic ciekawego. Co jakiś czas na scianie dostrzec można było poprzyklejane obrazy. Znaleźliśmy też wejście na dach. I naszym oczom ukazał się las…  Komentarz D.P.U.E.T. Na dole jeszcze ciągnął się korytarz z pokojami. Wszystko puste.
Wróciliśmy do miejsca wyjścia. Chcieliśmy natrafić na właściwy Poronit kierując się strzałkami. Minęliśmy tylko budkę gestapo i ponownie usłyszeliśmy szczekanie psów i słowa „Halat!!! Halt!!!”. Czyżby ktoś tym Ruskom i Niemcom nie powiedział, że wojna dawno temu się skończyła? Uciekając, na szybko zwiedziliśmy jakąś ruderę. Z Proniten na dziś daliśmy sobie spokój. Na pociechę zwiedziliśmy sobie jeszcze wieżę ciśnień, udało się wejść na przedostatnie piętro i jakieś ruiny domku centralnego. Stajemy ponownie przed zamkniętą bramą zamykamy oczy, otwieramy je i znajdujemy się już poza bramą. Idziemy do swych samochodów.
Jakie zagadki jeszcze przed nami skrywają tereny byłej fabryki amunicji. Czy uda się nam dotrzeć do głównego obiektu? Czy Rosjanie i Niemcy dowiedzą się, że wojna skończyła się dawno temu? Tego dowiecie się w następnym odcinku...
Dziękuję Grupie Doube Penetration Ubran Exploration Team, za zaproszenie na wspólną eksplorację.
Podczas zwiedzania chciałem przeprowadzić pewien mały test. Zamiast aparatu cyfrowego wziąłem ze sobą dwa radzieckie aparaty, na kliszę. Towarzyszły mi Smiena Symbol i Fied 5c. Z 72 potencjalnych klatek, wyszło mi 45 zdjęć, z czego ostrych 7. W ten sposób chciałbym oddać szacunek zawodowym fotografom, którzy zajmowali się fotografią, gdy o cyfrówkach nie śniło się nawet japońskim naukowcom. Już wiem, że fotografia nie była (i nie jest prostym) kawałkiem chleba. Aparaty, które myślą za osoby robiące zdjęcia, wyparły wiedzę o przysłonach, naświetleniach z resztą komu to potrzebne, skoro istnieje AUTO? Dobrze, że istnieje AUTO, bo sam z niego bardzo często korzystam, gdy nie wiem, jak podejść do zdjęcia, ale szacunek do opcji manualnych zachowań, a nie do photoshopów, choć one też są pewną dziedziną kultury, ale to już inna historia. Sam jestem zdania, że aparat cyfrowy powinna mieć w domu każda rodzina. Aparat użytkowany z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach. To samo dotyczy photoshopa. W przeciwnym wypadku pozostaje tylko wiocha.pl

 • Pionki pronit by pawelet 001
 • Pionki pronit by pawelet 002
 • Pionki pronit by pawelet 003
 • Pionki pronit by pawelet 004
 • Pionki pronit by pawelet 005
 • Pionki pronit by pawelet 006
 • Pionki pronit by pawelet 007
 • Pionki pronit by pawelet 008
 • Pionki pronit by pawelet 009
 • Pionki pronit by pawelet 010
 • Pionki pronit by pawelet 011
 • Pionki pronit by pawelet 012
 • Pionki pronit by pawelet 013
 • Pionki pronit by pawelet 014
 • Pionki pronit by pawelet 015
 • Pionki pronit by pawelet 016
 • Pionki pronit by pawelet 017
 • Pionki pronit by pawelet 018
 • Pionki pronit by pawelet 019
 • Pionki pronit by pawelet 020
 • Pionki pronit by pawelet 021
 • Pionki pronit by pawelet 022

Fotki Kuby:

 • Pionki pronit by kuba 001
 • Pionki pronit by kuba 002
 • Pionki pronit by kuba 003
 • Pionki pronit by kuba 004
 • Pionki pronit by kuba 005
 • Pionki pronit by kuba 006
 • Pionki pronit by kuba 007
 • Pionki pronit by kuba 008
 • Pionki pronit by kuba 009
 • Pionki pronit by kuba 010
 • Pionki pronit by kuba 011

Cała galeria Kuby (dodano 28.01.2012):

 • Pionki pronit pawelet by kuba 001
 • Pionki pronit pawelet by kuba 002
 • Pionki pronit pawelet by kuba 003
 • Pionki pronit pawelet by kuba 004
 • Pionki pronit pawelet by kuba 005
 • Pionki pronit pawelet by kuba 006
 • Pionki pronit pawelet by kuba 007
 • Pionki pronit pawelet by kuba 008
 • Pionki pronit pawelet by kuba 009
 • Pionki pronit pawelet by kuba 010
 • Pionki pronit pawelet by kuba 011
 • Pionki pronit pawelet by kuba 012
 • Pionki pronit pawelet by kuba 013
 • Pionki pronit pawelet by kuba 014
 • Pionki pronit pawelet by kuba 015
 • Pionki pronit pawelet by kuba 016
 • Pionki pronit pawelet by kuba 017
 • Pionki pronit pawelet by kuba 018
 • Pionki pronit pawelet by kuba 019
 • Pionki pronit pawelet by kuba 020
 • Pionki pronit pawelet by kuba 021
 • Pionki pronit pawelet by kuba 022
 • Pionki pronit pawelet by kuba 023
 • Pionki pronit pawelet by kuba 024
 • Pionki pronit pawelet by kuba 025
 • Pionki pronit pawelet by kuba 026
 • Pionki pronit pawelet by kuba 027
 • Pionki pronit pawelet by kuba 028
 • Pionki pronit pawelet by kuba 029
 • Pionki pronit pawelet by kuba 030
 • Pionki pronit pawelet by kuba 031
 • Pionki pronit pawelet by kuba 032
 • Pionki pronit pawelet by kuba 033
 • Pionki pronit pawelet by kuba 034
 • Pionki pronit pawelet by kuba 035
 • Pionki pronit pawelet by kuba 036
 • Pionki pronit pawelet by kuba 037
 • Pionki pronit pawelet by kuba 038
 • Pionki pronit pawelet by kuba 039
 • Pionki pronit pawelet by kuba 040
 • Pionki pronit pawelet by kuba 041
 • Pionki pronit pawelet by kuba 042
 • Pionki pronit pawelet by kuba 043
 • Pionki pronit pawelet by kuba 044
 • Pionki pronit pawelet by kuba 045
 • Pionki pronit pawelet by kuba 046
 • Pionki pronit pawelet by kuba 047
 • Pionki pronit pawelet by kuba 048
 • Pionki pronit pawelet by kuba 049
 • Pionki pronit pawelet by kuba 050
 • Pionki pronit pawelet by kuba 051
 • Pionki pronit pawelet by kuba 052
 • Pionki pronit pawelet by kuba 053
 • Pionki pronit pawelet by kuba 054
 • Pionki pronit pawelet by kuba 055
 • Pionki pronit pawelet by kuba 056
 • Pionki pronit pawelet by kuba 057
 • Pionki pronit pawelet by kuba 058
 • Pionki pronit pawelet by kuba 059
 • Pionki pronit pawelet by kuba 060
 • Pionki pronit pawelet by kuba 061
 • Pionki pronit pawelet by kuba 062
 • Pionki pronit pawelet by kuba 063
 • Pionki pronit pawelet by kuba 064
 • Pionki pronit pawelet by kuba 065
 • Pionki pronit pawelet by kuba 066
 • Pionki pronit pawelet by kuba 067
 • Pionki pronit pawelet by kuba 068
 • Pionki pronit pawelet by kuba 069
 • Pionki pronit pawelet by kuba 070
 • Pionki pronit pawelet by kuba 071
 • Pionki pronit pawelet by kuba 072
 • Pionki pronit pawelet by kuba 073
 • Pionki pronit pawelet by kuba 074
 • Pionki pronit pawelet by kuba 075
 • Pionki pronit pawelet by kuba 076
 • Pionki pronit pawelet by kuba 077
 • Pionki pronit pawelet by kuba 078
 • Pionki pronit pawelet by kuba 079
 • Pionki pronit pawelet by kuba 080
 • Pionki pronit pawelet by kuba 081
 • Pionki pronit pawelet by kuba 082
 • Pionki pronit pawelet by kuba 083
 • Pionki pronit pawelet by kuba 084
 • Pionki pronit pawelet by kuba 085
 • Pionki pronit pawelet by kuba 086
 • Pionki pronit pawelet by kuba 087
 • Pionki pronit pawelet by kuba 088
 • Pionki pronit pawelet by kuba 089
 • Pionki pronit pawelet by kuba 090
 • Pionki pronit pawelet by kuba 091
 • Pionki pronit pawelet by kuba 092
 • Pionki pronit pawelet by kuba 093
 • Pionki pronit pawelet by kuba 094
 • Pionki pronit pawelet by kuba 095
 • Pionki pronit pawelet by kuba 096
 • Pionki pronit pawelet by kuba 097
 • Pionki pronit pawelet by kuba 098
 • Pionki pronit pawelet by kuba 099
 • Pionki pronit pawelet by kuba 100
 • Pionki pronit pawelet by kuba 101
 • Pionki pronit pawelet by kuba 102
 • Pionki pronit pawelet by kuba 103
 • Pionki pronit pawelet by kuba 104
 • Pionki pronit pawelet by kuba 105
 • Pionki pronit pawelet by kuba 106
 • Pionki pronit pawelet by kuba 107
 • Pionki pronit pawelet by kuba 108
 • Pionki pronit pawelet by kuba 109
 • Pionki pronit pawelet by kuba 110
 • Pionki pronit pawelet by kuba 111
 • Pionki pronit pawelet by kuba 112
 • Pionki pronit pawelet by kuba 113
 • Pionki pronit pawelet by kuba 114
 • Pionki pronit pawelet by kuba 115
 • Pionki pronit pawelet by kuba 116
 • Pionki pronit pawelet by kuba 117
 • Pionki pronit pawelet by kuba 118
 • Pionki pronit pawelet by kuba 119
 • Pionki pronit pawelet by kuba 120
 • Pionki pronit pawelet by kuba 121
 • Pionki pronit pawelet by kuba 122
 • Pionki pronit pawelet by kuba 123
 • Pionki pronit pawelet by kuba 124
 • Pionki pronit pawelet by kuba 125
 • Pionki pronit pawelet by kuba 126
 • Pionki pronit pawelet by kuba 127
 • Pionki pronit pawelet by kuba 128
 • Pionki pronit pawelet by kuba 129
 • Pionki pronit pawelet by kuba 130
 • Pionki pronit pawelet by kuba 131
 • Pionki pronit pawelet by kuba 132
 • Pionki pronit pawelet by kuba 133
 • Pionki pronit pawelet by kuba 134
 • Pionki pronit pawelet by kuba 135
 • Pionki pronit pawelet by kuba 136
 • Pionki pronit pawelet by kuba 137
 • Pionki pronit pawelet by kuba 138
 • Pionki pronit pawelet by kuba 139
 • Pionki pronit pawelet by kuba 140
 • Pionki pronit pawelet by kuba 141
 • Pionki pronit pawelet by kuba 142
 • Pionki pronit pawelet by kuba 143
 • Pionki pronit pawelet by kuba 144
 • Pionki pronit pawelet by kuba 145
 • Pionki pronit pawelet by kuba 146
 • Pionki pronit pawelet by kuba 147
 • Pionki pronit pawelet by kuba 148
 • Pionki pronit pawelet by kuba 149
 • Pionki pronit pawelet by kuba 150
 • Pionki pronit pawelet by kuba 151
 • Pionki pronit pawelet by kuba 152
 • Pionki pronit pawelet by kuba 153
 • Pionki pronit pawelet by kuba 154
 • Pionki pronit pawelet by kuba 155
 • Pionki pronit pawelet by kuba 156
 • Pionki pronit pawelet by kuba 157
 • Pionki pronit pawelet by kuba 158
 • Pionki pronit pawelet by kuba 159

Panel boczny

Promowani

 

 

 

EXPLORATION RUINS

 

Facebook


Kontakt: pawelet@wp.pl